Přemýšlel jsem o tom, na jaké téma se zaměřit v dnešním článku. Shodou náhod jsem se dostal k tomu, jak si sehnat a zařídit v Praze levný byt. Bavil jsem se totiž se známým o tom, že už ho nebaví pravidelné několika hodinové dojíždění do hlavního města za prací a plánuje si tedy zařídit bydlení právě tam. Říkal mi, kolik tak běžně stojí zrekonstruované byty a proč by nikdy nešel do pronájmu. Docela mi to vrtalo hlavou, protože jsem považoval byty v Praze v určitých lokalitách ještě za poměrně cenově dostupné. Když jsem si procházel nabídky realitních kanceláří tak mi ale došlo, že nižší ceny jsou většinou u bytů před rekonstrukcí.
U několika náhodně vybraných bytů, které byly v rozumné vzdálenosti od centra, jsem si poznamenal cenu a počítal jsem, kolik by tak mohla stát rekonstrukce. Z vlastní zkušenosti vím, že kompletní rekonstrukce bytu například o velikosti 2+1 může stát do 300 tisíc korun. Takový byt vlastním a vím, že to je opravdu maximální cena za velmi pěknou, i když ne tedy přemrštěně luxusní, rekonstrukci. Navíc se pohybuji ve stavebnictví, zejména v oblasti rekonstrukce bytových jader, fasád a podobně. Díky tomu vím, že při částečné rekonstrukci lze uzpůsobit byt k pohodlnému bydlení klidně i za polovinu. O tom se dočtete i v mnoha internetových a běžných magazínech, kde vám poradí, jak nejlépe a nejvýhodněji provést rekonstrukci bytu.
Jak ušetřit na rekonstrukci?
Ani samotné následné zařízení bytu vás nemusí vyjít na příliš velký balík peněz. Stačí vybírat s uvážením a například si rozdělit plánované vybavení do několika kategorií. Podobně jsem to udělal já. Do první jsem si zařadil věci, bez kterých se v bytě zkrátka bydlet nedá. Do ní patřila například postel, skříň, zařízení kuchyně a samozřejmě i koupelny. V druhé částky pak byla sedací souprava do obývacího pokoje, televize a podobně. Ovšem to není jediný způsob, jak si zařídit bydlení vkusně a bez zbytečných nákladů. Pro inspiraci hledejte v internetových magazínech a pročítejte si články od lidí, kteří mají zařizování bytu již za sebou.